מוסך מורשה גפמ

https://ecodrive.co.il/%d7%92%d7%a4%d7%9e/"מ – מה צריך לדעת לפני שאתם משאירים את המפתחות במוסך

מוסך מורשה גפ"מ – כצרכן נבון ואחראי ,יש לוודא לפני הכנסת הרכב כי הוא מוסך מורשה גפ"מ כחוק וחבר באיגוד המוסכים. המשמעות היא שהמוסך עובד תחת הפקוח  והחוקים והתקנות הם של משרד התחבורה ואיגוד המוסכים . (חברי איגוד המוסכים מחויבים להגיע לבוררות, להגיב לתלונות ולקבל את פסיקת האיגוד). טיפול במוסך שאינו מורשה כחוק עלול לגרום לנזקים לרכב ולהוצאות כספיות כבדות (החל בשימוש בחלקי חילוף  לא תקניים וכלה בחוסר ידע מקצועי שיפגע ברכב ונוסעיו). "מערכות הגפ"מ והתקנתן ברכב הן נושא מורכב" מסבירים במשרד התחבורה, "המחייב עמידה בדרישות תקינה הנדסיות וטכניות ברמות גבוהות כדי לא לפגוע במערכות הרכב, במנוע ובמערכות בקרה ופליטה, דבר העלול לפגוע בהיבטים הבטיחותיים והסביבתיים בעת תנועת הרכב. המשרד מתיר התקנת מערכות גפ"מ בכלי רכב לאחר שהבטיח עמידה בדרישות תקני זיהום אוויר מחמירים ובטיחות תפעול. המערכות שאושרו להתקנה אושרו על ידי מעבדות מוסמכות במדינות הקהילייה האירופאית ונמצאות בשימוש במדינות אלה, תוך התייחסות לתוצר ודגם רכב ומנוע או לנתוני מנוע דומים". רשימה של מתקינים מורשים מוצגת באתר האינטרנט של המשרד ומהווה תחנת חובה בדרך להתקנה עתידית.

לפני שמתחילות הצרות.

חלקי חילוף מקוריים עבור מערכות טרטריני ואחרות ניתנים להשגה במוסכים המתמחים בגפ"מ או אצל היבואן . חב' אקודרייב. תקלות הנובעות מאביזרים שאינם מקוריים או שאינם עומדים בדרישת איכות והתאמה אינם כלולים לרוב במסגרת האחריות. לעיתים גם חלפים תואמים ואפילו משומשים ומשופצים יכולים להיות ברמה גבוהה  אם הם מסופקים ע"י גוף אחראי ומומחה, המספק גם אחריות לכל חלק. שוק החלפים לגפ"מ הוא גדול ודינאמי ודורש התמצאות ולו בסיסית, על מנת לדעת אילו סוגי חלפים מצויים בשוק , מה ההבדלים ביניהם ובאילו מקרים נעשה בהם שימוש.

הזמנת שרות-תיקון

כשאתה מכניס את הרכב לשרות במוסך , הנך בעצם יוצר הסכם שירות בינך לבין המוסך לגבי ביצוע טיפול , תיקון או שרות אחר לרכב. מומלץ לדרוש עריכת " הזמנת תיקון" מפורטת . הזמנה זו מתארת את כל שלבי השירות ,מהווה חוזה מחייב בין הלקוח למוסך ומבטיחה מראש את תנאי הטיפול.

עלויות

העלות הכוללת בה הנך מחויב , בסופו של דבר, מורכבת מחישוב העבודה + עלות חלקים בתוספת מע"מ כחוק. חישוב העבודה מתבצע על פי תעריף שעת עבודה.על פי חוק, כל מוסך חייב לפרט בשלט ברור הממוקם במקום בולט. בכל מקרה שיתברר כי מחיר התיקון (עבודה וחלפים) יעלה על 20% מהמפורט בהזמנת התיקון- על המוסך לקבל מראש את הסכמתך לביצוע העבודה הנוספת.